9 tipov na čo myslieť pri doprave na školský výlet

Plánujete školský výlet, školu v prírode alebo exkurziu pre deti? Určite je dôležité vybrať pre deti a študentov zaujímavý a náučný program. Rovnako dôležité je ale aj objednať bezpečnú a spoľahlivú školskú dopravu. Prinášame vám preto tipy ako jednoducho a v kľude objednať autobus na školský výlet či exkurziu:

Stiahnite si tiež: 7 tipov pre objednanie autobusu a minibusu.

Na čo nezabudnúť a čo si overiť:

(1) Potrebujete autobus aby vás len priviezol a odviezol, alebo ho využijete na mieste?
Program,  dĺžka a trasa školského výletu sú základnou informáciou pre objednanie dopravy. Zabezpečenie dopravy pri jednodňovom výlete je samozrejme iné ako pri výlete viacdňovom. Odlišovať sa môže nie len cenou, ale aj počtom vodičov (pri dlhšej trase), prípadne typom autobusu (s/bez toaliet, batož. priestoru a pod.). Základom pre výpočet ceny je informácia či potrebujete/využijete autobus na mieste.

Príklad: Idete s deťmi na exkurziu na miesto vzdialené 25 km a o 4 hodiny idete naspäť. Ak vozidlo nepotrebujete na mieste exkurzie, bude spravidla cenovo výhodnejšie objednať len dopravu tam a naspäť – bez platenia státia/prenájmu autobusu počas exkurzie.

(2) Je čas príchodu kľúčový?
Napríklad idete na divadelné predstavenie alebo koncert na 11:00? Overte si s dopravcom dostatočný čas prepravy aj s rezervou aby ste neprišli neskoro. Upozornite dopravcu aby zvážil dopravné zápchy v daný deň a čas.

(3) Obmedzenia a prístup pre vozidlo 
Pred výletom doporučujeme overiť si či sa k cieľu trasy dá dostať autobusom a či na danom mieste nie sú obmedzenia, pre ktoré by sa tam napríklad 53 miestny autobus nedostal. Ako napríklad prístupová cesta v zime, nízko rastúce stromy nad príjazdovou cestou.

Prečítajte si tiež: Tipy na školský výlet

(4) Bezpečnosť a bezpečnostné pásy
Overte si či má dané vozidlo bezpečnostné pásy na všetkých sedadlách. Bezpečnosť detí je prvoradá, preto je dôležité overiť si či deti potrebujú v autobuse detské sedačky, podsedáky a či sú v autobuse bezpečnostné pásy. Podľa nariadenia vlády je cestujúci v autobuse vo veku troch rokov a viac povinný pri sedení používať bezpečnostný systém, ktorý je k dispozícii. Čiže keď je k dispozícii bezpečnostný pás, je nutné ho bez výnimky použiť. A to platí aj pre cestujúceho v autobuse. Vodič vozidla alebo sprievodca skupiny je povinný informovať prepravované osoby o potrebe používania bezpečnostných pásov vozidla počas prepravy v cestnej premávke, pričom táto požiadavka platí v celej Európe.

(5) Cestujete s batožinou?
Ak cestujete so žiakmi na viacdňový výlet a potrebujete v autobuse priestor na odloženie batožiny uistite sa, že vybraný autobus má funkčný batožinový priestor. Pre dodržanie čo najväčšej bezpečnosti je vhodné odložiť väčšiu batožinu do batožinového priestoru autobusu a v priestore nad sedadlami pasažierov nechávať čo najmenej vecí, ktoré by neohrozili deti počas jazdy. Nevhodne (väčšinou aj proti predpisom) uložená batožina v interiéri vozidla môže byť veľmi nebezpečným predmetom pri prudkom brzdení alebo kolízii.

(6) Správanie v autobuse a vyhnutie sa zbytočným nákladom
Doporučujeme tiež upozorniť žiakov a študentov na vhodné správanie v autobuse, na ktoré by vás mal upozorniť aj vodič alebo piktogramy na autobuse. Vyhnete sa tak prípadným následným nepríjemnostiam, kedy by ste museli napríklad platiť za vyčistenie autobusu alebo drobné opravy interiéru. Odstránenie škvŕn od čokolády a žuvačiek zo sedadla môže stáť niekoľko desiatok až stoviek eur. Je dobré tiež myslieť na možnú nevoľnosť detí v autobuse.

(7) Prestávky
K bezpečnosti tiež prispievajú prestávky počas jazdy. Je dobré ak si prestávky vopred dohodnete s dopravcom alebo priamo vodičom. Dĺžka a počet prestávok závisí nie len od požiadaviek cestujúcich ale aj od povinností, ktoré vyplývajú z legislatívy EÚ pre prácu vodičov (napr. povinná 45-min. prestávka vodiča po 4,5 hodinách jazdy).

(8) Dozor a cestovné poistenie
Pedagógovia by pri objednávaní školského výletu mali myslieť aj na dostatočný dozor cestujúcich detí a tiež cestovné poistenie. Na obdobie výletov, exkurzií a iných výletov mimo sídla školy sa uzatvára hromadné poistenie na dobu určitú.

(9) Nájdite si autobus na školský výlet čím skôr.
Autobusy môžu mať sezónu alebo môžu byť vyťažené na nejakom podujatí v okolí. Samozrejme aj cena autobusu môže byť nižšia ak objednávate v dostatočnom predstihu – odporúčame 3-4 týždne.

Príklad požiadavky pre dopravu na školský výlet:

– počet cestujúcich detí a dospelých (odporúčame uviesť aj vek detí)
– čas a miesto nástupu
– čo najpresnejšia trasa (miesto nástupu, cieľ, prípadné zastávky)
– spätná cesta/trasa (čas, miesto)
– je vozidlo potrebné medzi výstupom na cieľovom mieste a nástupom na spiatočnú cestu

Vozidlá spoľahlivých a overených dopravcov nájdete aj na portáli BusTransferBooking.com a pre viac otázok su Vám k dispozícii naši kolegovia zo zákazníckeho centra Synerta Transport.

Máte ďalšie tipy na čo myslieť pri školskom výlete ohľadne dopravy alebo celkovej organizácie?Pridajte svoj komentár nižšie alebo na newsletter@synerta.com


 

doprava pre školy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *