Používanie detských sedačiek v aute a autobuse: ako to je?

Viete v akej sedačke by ste mali v aute voziť vaše dieťa? Potrebuje pri ceste autobusom sedieť v sedačke? Prinášame vám prehľad pravidiel, ktoré by ste mali poznať.

Stiahnite si tiež: 7 tipov pre objednanie autobusu a minibusu.

Používanie detskej autosedačky v osobnom vozidle znižuje riziko úmrtia dojčiat( vo veku do 1 roka) o 71%; a batoliat (vo veku 1-4 roky), o 54% . Používanie podsedáku znižuje riziko vážneho zranenia dieťaťa vo veku 4-8 rokov až o 45%.

Osobné vozidlo:

(1) Pokiaľ je vozidlo vybavené bezpečnostným pásom, je cestujúci povinný byť počas jazdy riadne pripútaný. Prepravovaná osoba je povinná pri sedení vo vozidle používať bezpečnostný systém, ktorý je k dispozícii. Dieťa do 150 cm musí byť povinne pripútané bezpečnostným pásom a používať detské zadržiavacie zariadenie (detskú autosedačku, podsedák).

(2) Autosedačka musí zodpovedať adekvátnej triede a skupine v závislosti od hmotnosti dieťaťa. Na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom nesmie byť detská sedačka obrátená dozadu- proti smeru jazdy, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný.

(3) Na sedadle vozidla, ktoré nie je vybavené bezpečnostným systémom sa nesmú prepravovať deti do veku troch rokov .

(4) Najbezpečnejšie miesto pre dieťa v autosedačke je na zadnom sedadle v tzv. “detskej bezpečnostnej zóne.” Keďže polovica nehôd osobných vozidiel končí čelným nárazom, ochráni táto oblasť dieťa najlepšie.

(5) Ak osobné vozidlo nie je vybavené detským zadržiavacím zariadením alebo je týchto zariadení vo vozidle nedostatočný počet, možno dieťa vo veku tri a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom, ktorým je vozidlo vybavené.

(6) V prípade prepravy dieťaťa vo vozidle taxislužby dieťa nie je povinné sedieť v autosedačka ak sa prepravuje v rámci obce. Ak je preprava mimo mesta, dieťa musí cestovať v autosedačke.

 Autobusy:

(1) Prepravovaná osoba vo veku troch rokov a viac je povinná pri sedení vo vozidle používať bezpečnostný systém, ktorý je k dispozícii. Ak sa používajú detské zadržiavacie zariadenia, musia byť schválené podľa Predpisu č. 554/2006 Z.z.

(2) Vo vozidle používanom na prepravu do škôl, vo vnútroštátnej nepravidelnej doprave a v medzinárodnej doprave nesmie byť počet prepravovaných osôb väčší, ako je počet miest na sedenie uvedený v osvedčení o evidencii. To sa nevzťahuje na vozidlá, ktoré majú miesto určené pre stojace osoby a tento údaj je uvedený v osvedčení o evidencii.

 Kategórie autosedačiek:

  • kategória 0: pre deti do hmotnosti 10 kg, vek 0-9 mesiacov
  • kategória 0+: pre deti do hmotnosti 13 kg, vek 0-15 mesiacov
  • kategória I: pre deti hmotnosti 9-18 kg, vek 9 mesiacov-4 roky
  • kategória II (podsedák):  pre deti hmotnosti 15-25 kg, vek 4-7 rokov
  • kategória III (podsedák): pre deti hmotnosti 22-36 kg, vek 6-14 rokov

Deti môžeme posadiť na podsedák, len ak presiahli odporúčanú hmotnosť a výšku detskej sedačky, ale nikdy nie skôr.  Pätnásť kilogramov podľa tejto kategorizácie dosahujú deti približne od 4 rokov veku, no v dnešnej dobe veľa detí túto hranicu dosiahne oveľa skôr. Menšie deti (do 6 rokov) však ešte nemajú dostatočne pevnú kostru a svalstvo, aby vydržali prudší náraz zabezpečené len bezpečnostným pásom auta.

Aká je autosedačka s ISOFIX?

ISOFIX je normovaný spôsob pripevnenia detskej autosedačky k automobilu, ktorý sa skladá z dvoch pevne ukotvených úchytiek na vozidle, pripevnených pevne k jeho karosérii a z dvoch častí na detskej autosedačke, ktoré zapadajú do úchytiek na vozidle. Systém uchytenia autosedačky je tak oveľa stabilnejší a pevnejší. Systém ISOFIX tiež zabráni chybám pri inštalácii autosedačky, ku ktorým môže dôjsť, pokiaľ autosedačku upevňujete pomocou bezpečnostného pásu pre dospelých. Jednoducho výstupky z autosedačky nasuniete do pripravených uzáverov a po zvukovom kliknutí je autosedačka namontovaná. Nemusíte ju už pripevňovať bezpečnostnými pásmi. V prípade, že máte v rodine dve autá a možno aj viac detí, je ISOFIX výborným šetričom času pri prehadzovaní autosedačiek.

Po prvýkrát sa systém ISOFIX objavil v roku 1990, kedy začala jeho púť. Trvalo niekoľko rokov, kým sa výrobcovia áut zosúladili s výrobcami autosedačiek. ISOFIX nájdete poväčšine v nových vozidlách, a to hlavne na zadných krajných sedadlách. Najnovším trendom je vybavenie týmto systémom na všetkých zadných sedadlách, dokonca aj na sedadle predného spolujazdca.

Test autosedačiek 2015

Pri výbere vhodnej autosedačky pre vaše dieťa doporučujeme pozrieť si test autosedačiek.

Viete aké pravidlá platia v zahraničí a aké sedačky by sta mali použiť pri ceste s dieťaťom mimo Slovenska? Prečítajte si článok Detské sedačky v Európe.

Potrebujete autobus alebo mikrobus na dopravu detí? Obráťte sa na naše zákaznícke centrum Synerta Transport.  Vozidlá spoľahlivých a overených dopravcov nájdete aj na portáli BusTransferBooking.com.

zdroje:
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_bezpecnostne-pasy-a-detske-zadrz/
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_kedy-mam-povinnost-pouzivat-bezpecnostny-pas-a-detsku-autosedacku/
http://www.cdc.gov/motorvehiclesafety/child_passenger_safety/cps-factsheet.html
http://www.mototuristika.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=192&Itemid=141
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-554
http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=47501
http://auto.rodinka.sk/autosedacky/kupa-autosedacky/autosedacka-alebo-podsedak/
http://www.mamaaja.sk/rodinny-zivot/auto-moto/viete-co-je-isofix/
http://www.test-autosedaciek.eu/2015/


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *