Frank Jalšovský: Slovenský umelec, ktorého má v zbierke Bill Clinton aj Brunejský sultán

Zaujímavé je, že v rodnej krajine nie je až tak známy a pritom mu boli udelené medzinárodné ocenenia v Amerike, Európe aj Ázii. 

V exkluzívnom showroome Design Stone Gallery v River Parku sa 5.4.2016 uskutočnilo slávnostné predstavenie novej publikácie Úspešní Slováci v Kanade za osobnej účasti akad. maliara Franka Jalšovského a výberu jeho diel. Súčasťou večera bolo aj predstavenie nového čísla lifestyle magazínu Milliard Sun. Naša spoločnosť Synerta Transport bola opäť súčasťou a mala tú česť poskytovať limousine service počas celého večera pre pozvaných hostí.

Diela Slovenského umelca má v zbierke Bill Clinton aj Brunejský sultán

Vedeli ste, že v súčastnosti je Frank Jalšovský medzi troma najlepšími grafikmi na svete a dvesto výtvarnými umelcami v medzinárodnej Encyklopédii žijúcich umelcov?

Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach osobností ako Bill Clinton alebo Brunejský sultán. Pokus zdokumentovať ocenenia, recenzie, známych kolektorov z celého sveta je ďaleko za možnosťami tohto článku. Ale ako zaujímavosť, Frankove diela sa zobrazili aj v takmer dvadsiatke Hollywoodskych snímok ako X-Men III, Supernatural alebo The Invisible.

Neuveriteľne to znie, že tento slovenský maliar osobne pozná mnoho najvplyvnejších a najúspešnejších ľudí po celom svete. O veľa z nich čítate v médiách, a o veľa z nich ste ani nepočuli – tí sú väčšinou tí vplyvnejší. Priťahuje takéto publikum. Aj keď niekedy to znie, akoby to bolo len tak… popri tvorbe a rozjímaní o živote. Aj to je pre mňa obraz môjho osobného priateľa Franka Jalšovského.

Lubo Homola, Managing Director Synerta Group

Kto je Frank Jalšovský

Akademický maliar Frank Jalšovský sa narodil v roku 1959 v Komárne. Grafické štúdium absolvoval v Bratislave. Frank a jeho slobodný duch odmietal vtedajší systém a emigroval. V Kanade strávil takmer 23 rokov a ešte úspešnejšie pokračoval vo svojeje tvorbe.

Vo svojich výtvarných dielach sa snažím hlbšie preniknúť do ľudskej podstaty. Dotknúť sa pomocou psychologickej sondy vedomia a duše človeka. Pootvoriť dvere duchovných a spirituálnych svetov, ktoré sú ešte dnes opomínané, potláčané a neuznávané. Hoci vieme, že sú najdôležitejšie.

Frank Jalšovský, akad. maliar

Vytvorenie niektorých diel trvalo viac ako rok

Spôsob akým tvorí Frank Jalšovský dnes už nie je populárny a na svete je naozaj len pár umelcov, ktorí takéto umenie zvládnu. Možno je to aj uponáhľanou dobou a netrpezlivosťou mladých umelcov, ktorých často lákajú skôr rýchlo zvládnuteľné, moderné a digitálne techniky.

Frank používa viacero výtvarných techník, ale jeho najhodnotnejšie diela sú vytvárané starobylými technikami talianskych majstrov. Napríklad mezzotinta – technika 17. storočia je vzhľadom na pracnosť používaná len veľmi zriedkavo. Pre predstavu, mezzotinta je vlastne pracné a zdĺhavé vyškrabávanie do hrubej medenej dosky, ktorá potom slúži ako odltačok.

New York potvrdil pravosť diel a vyvrátil ohováranie

Frankove diela sú na najvyššej technickej úrovni. Svojho času bol Frank niektorými neprajníkmi obvinený, že jeho diela nie sú robené ľudskou rukou. Ohovárači tvrdili, že ľudská ruka by nezvládla taký detail v takej náročnej technike akou je napríklad mezzotinta o ktorej píšem vyššie.

Frank preto vyzval laboratória v New Yorku aby jeho diela odborne a vedecky preskúmali. Predložil fyzicky svoje diela a o niekoľko týždňov mu laboratória vystavili certifikát, ktorý potvrdzoval pravosť jeho diel a pravosť toho, že boli vytvorené jeho vlastnými rukami. Frank je bojovník, to je ďalšia vec, ktorú mám na ňom rád – že sa tento slovenský maliar nenechal ohovárať a dokázal celému svetu opak.

Život na vlásku v labyrinte podmorskej sopky plnej žralokov

Frank je aj vášnivý cestovateľ, precestoval doslova celý svet. Keď sme pri našich občasných ale o to vzácnejších nočných sedeniach debatovali o živote, bolo len pár miest na svete ktoré ostali pre Franka zatiaľ “nedobité”.

Zážitkom pre mňa osobne bolo hororové rozprávanie o dlhých minútach keď uviazol na dne podmorskej sopky. V jednej chvíli si uvedomil, že si omylom zabudol priviazať záchranné lano s potápačským člnom a zároveň mu prístroj odpípaval posledné nádychy z kyslíkového prístroja. Ako by to nestačilo, keď si zasvietil potápačskou baterkou aby videl ako sa dostať bezpečne na hladinu, okolo seba mal skupinu žralokov.

To, že mu podarilo nájsť cestu na hladinu. To, že nezomrel na dekompresiu. To, že záhadne spirituálnym spôsobom ho žraloky nenasledovali na hladinu. To všetko môžete nazvať šťastie, náhoda, silná chuť žiť… alebo to môžete skúšať vysvetlovať logicky a vedecky. Každopádne takéto hlboko duševné a objavné situácie sú presne ako Frank sám.

Obvykle čitateľom na konci článkov pripomíname naše služby, toto bude však iné ukončenie… odporúčame sa na pár sekúnd zahľadieť do Frankovej tvorby – stojí to za to.

Kliknite na obrázok pre spustenie galérie v plnej veľkosti. Pod galériou nájdete aj televízny zostrih (Showbiz TA3) z tejto akcie.

Tu si môžete pozrieť televízny záznam z relácie Showbiz televízie TA3 (Frank Jalšovský je od 21 minúty 19 sekundy):


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *