Vínne cesty 2015

Na Slovensku sa nachádza niekoľko vinárskych oblastí. Pripravili sme pre vás tipy na vínne cesty, ktoré môžete navštíviť.

Stiahnite si tiež: 7 tipov pre objednanie autobusu a minibusu.

Nechajte sa pozvať na vínnu cestu a vďaka našim tipom spoznajte čaro vínnych ciest. Radi vám zabezpečíme odvoz na vínnu cestu.

1. Malokarpatská vínna cesta
2. Vínna cesta Záhorie
3. Tokajská vínna cesta
4. Nitrianska kráľovská cesta

1. Malokarpatská vínna cesta, Bratislavský kraj/okres Pezinok
Dátum: 20.11. 14:00 – 21:00 – 21.11.2015 12:00 – 21:00.
www.mvc.sk/sk

Malokarpatská vínna cesta patrí medzi najznámejšie. Rozprestiera sa od Bratislavy po Smolenice a Trnavu. Na tejto ceste sú tri bývalé kráľovské mestá Svätý Jur, Pezinok a Modra, ktoré majú bohatú vinohradnícku tradíciu. Deň otvorených pivníc sa koná každoročne v novembri. Počas Dňa otvorených pivníc je pre návštevníkov k dispozícii viac ako 120 výrobcov vína, ktorí prezentujú svoje produkty pre turistov na vínnej ceste. Medzi najvýznamnejšie podnikateľské subjekty na Malokarpatskej vínnej ceste možno zaradiť Chateau Modra, a.s., Karpatská perla s.r.o., JM Vinárstvo Doľany, Villa Víno Rača a.s., Víno Ludvík Pezinok, Víno Mrva & Stanko s. r. o. Trnava, Matyšák Pezinok a ďalší.

Sommelier in the wine cellar
 2. Vínna cesta Záhorie, Trnavský kraj/okres Skalica
Dátum: 24.10.2015 10:00 – 20:00.
www.vcz.sk

V rámci Malokarpatskej vinohradníckej oblasti je na Záhorí najznámejší skalický rajón, ktorý má vinikajúce podmienky pre rozvoj vínnej turistiky. V roku 2003 bola vytvorená Vínna cesta Záhorie, ktorá sa rozprestiera na území okresov Malacky, Senica a Skalica. Zameraním vínnej cesty je zviditeľnenie a prezentácia regiónu Záhorie na výstavách cestovného ruchu, podpora stredného a drobného podnikania v regióne nielen vo vinohradníctve, vinárstve, ale i v ľudových remeslách, vidieckej turistiky a agroturistiky. V tejto oblasti sú výborné klimatické podmienky. Z bielych odrôd sa tu pestujú najmä Rizling vlašský a Rizling rýnsky, z modrých odrôd Frankovka modrá. Začínajú sa tu pestovať i Devín, Cabernet Sauvignon, ale i ďalšie nové slovenské odrody Dunaj, Nitra, Váh a Hron.

Wine with cask and vineyard

3. Tokajská vínna cesta, Košický kraj/okres Trebišov, Čerhov
Dátum: 26.9.2015 9:00 – 19:00.
www.tokajregnum.sk

Najkratšou zo slovenských vínnych ciest je Tokajská vínna cesta. Tokajská vínna cesta začína v okresnom meste Trebišov. Tokajská vínna cesta sa uskutočnila v roku 2008 v Slovenskom Novom Meste. V súčasnej podobe ponúka možnosť navštíviť pivnice, vinohrady a agroturistické zariadenia, kde okrem ochutnávky vín môžu ochutnať i gastronomické špeciality. Podnetom pre vznik Tokajskej vínnej cesty bola potreba poznávania histórie i súčasnosti tejto oblasti, jej prírodných krás, zaujímavostí, tradícií a zvykov, ale aj pestovania viniča, technológie jeho spracovania, či výroby tokajských vín. Vína pochádzajúce z tejto oblasti sú veľmi kvalitné, majú svoju dávnu históriu, jedinečnú chuť a vôňu. Charakter tokajských vín tvoria tri základné odrody: Furmint, Lipovina a Muškát žltý.

Wine cellar, Porto

4. Nitrianska kráľovská cesta, Nitriansky kraj/okres Nitra, Vráble
Dátum: 28.3.2015 10:00.
www.nkvc.eu

Najväčšou na Slovensku je Nitrianska kráľovská vínna cesta. Združenie pre cestovný ruch zriadilo Nitrianskú kráľovskú vínnu cestu, ktorá bola zaregistrovaná v roku 2003, združuje vinohradníkov, vinárov, podnikateľov v cestovnom ruchu, zástupcov samosprávy z Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Najviac sa pestujú odrody Rizling vlašský, Veltlínske zelené. Vysokú kvalitu obsahuje tramín červený a Rulandské biele. Z modrých odrôd sa pestujú tie, ktoré majú kratšie vegetačné obdobie a nižší obsah kyselín, napríklad Svätovavrinecké, Modrý Portugal a Frankovka modrá. V rámci stredoslovenskej vinohradníckej oblasti pôsobí Modrokamenská vínna cesta.

White wine grapes in vineyard on a sunny day

Na objednanie dopravy na vínnu cestu môžete využiť spoľahlivých a overených dopravcov na portáli BusTransferBooking.com. Pre viac otázok su Vám k dispozícii naši kolegovia zo zákazníckeho centra Synerta Transport.

Máte ďalšie tipy na vínne cesty? Pridajte svoj komentár nižšie alebo napíšte na newsletter@synerta.com

Zdroje:
(1) http://dromedar.topky.sk/cl/100195/122596/Kadial-vedu-vinne-cesty
(2) http://www.tik.sk/region/spravodajstvo-z-regionu/rok-2010/vinne-cesty-na-slovensku/
(3) http://slovakia.travel/co-vidiet-a-robit/tradicie-a-gastronomia/vinne-cesty

 


 

Wine and cheese

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *